Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada savcılık makamı tarafından sanık Önder Lafçı'nın kadına karşı kasten öldürme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve ruhsatsız silah taşıma suçlarını işlediğini iddia ederek, sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırmasını talep edildi. Mahkeme başkanı da savcının mütaalasına karşı taraflara süre vererek, duruşmayı 31 Mayıs'a erteledi. Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay, duruşmanın ardından Manisa Adliyesi önünde Hilal Sultan Kırgöz’ün Annesi Zeynep Kırgöz, babası Veysel Kırgöz, Ailenin avukatı Yalçın Arcak, CHP’li kadınlar ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcileri ile birlikte açıklamada bulundu.

A W209477 03

Müstehcen yayın yapıp satmışlar! Müstehcen yayın yapıp satmışlar!

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

Başkan Durbay, “Bugün biz de ailemizin hak ve hukuk arayışına omuz vermek için buradayız. 2 yıldır hak ve hukuk adalet arayışları sürüyor. Biz de her daim bu hak hukuk adalet arayışında yanında olduğumuzu ve destek olacağımızı belirtiyoruz. Kadın cinayetleri politik. Umuyoruz ki İstanbul Sözleşmesi en kısa sürede tekrar geri döner ve bu caniler gerekli cezaları alır. Bu kadar rahatça devletin de göz ardı etmediği şekilde kadınları öldüremezler. Tek isteğimiz adaletin tecelli etmesi. Bize düşen ne varsa her daim ailemizin de tüm kadınların da yanındayız” ifadelerini kullandı.

B 3169 22400

“KIZIMIN MEZARINA GİTTİĞİMDE “ANNEM BAŞARDIK” DEMEK İSTİYORUM”

Gözyaşlarına hakim olamayan anne Zeynep Kırgöz ise “Anneler ağlamasın diyorum, Hilaller ölmesin, kara toprağa girmesin istiyorum. Sanığın iyi bir ceza almasını istiyorum. Çünkü bayramda herkese sevdiğine gittiğinde ben de kızımın mezarına gittiğimde 'Hilal korkma kızım başardık' demek istiyorum. Kızım ilk vurulduğunda bana 'Başaramadık anne' demişti. Ben de mezara gittiğimde 'Annem başardık, bize çok yardım ettiler, başardık' demek istiyorum” diye konuştu.

B 3169 22398

Editör: Manisa Flash Haber