AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Rusya Federasyonu Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Nikolaevich Zavalnıy, Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov ve Devlet Duması Heyetiyle, TBMM'de toplantı gerçekleştirdi.

Baybatur, toplantının ardından heyete, TBMM Genel Kurul Salonunu ve 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi bombalanarak hasara uğrayan bölümleri gezdirerek bilgi verdi.

AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, ziyaretler ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki İkili işbirliğimiz, iyi komşuluk ilişkileri, karşılık saygı ve ortak çıkarlarımız temelinde, bölgemizin istikrar ve refahına katkı sağlayacak çerçevede gelişmektedir." dedi.

448332917 992084202917084 7668528043272559893 N

Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki güven temelli yakın diyalog ile ikili ilişkilerin ivme kazandığını ve karşılıklı üst düzey temasların kesintisiz bir biçimde sürdürülmesinin memnuniyet verici olduğunu dile getiren Baybatur, "Türkiye ve Rusya olarak, mevcut konjonktürün getirdiği zorluklara rağmen ikili ilişkilerimizde kayda değer bir ivme yakaladık. Diyalog ve işbirliği kanallarını her koşulda açık tutmamız ilişkilerimizdeki dinamizmin temelinde yer alıyor. İşbirliğimizi, ulusal ve uluslararası yükümlülüklerimiz çerçevesinde, bölgemizin istikrar ve refahına katkı sağlayacak şekilde daha da geliştirmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Kula Belediye Başkan Vekilini belediye meclisi belirleyecek Kula Belediye Başkan Vekilini belediye meclisi belirleyecek

448340946 992084152917089 8021953721808809173 N

Baybatur, Küresel ve bölgesel sınamaların iki ülke arasındaki ticari işbirliği üzerindeki olumsuz etkilerin sürdüğüne dikkat çekerek, "Bu olumsuz etkileri  gidermenin en sağlıklı yolu olarak, ikili ticaretimizi Türkiye’de imal edilen ürünler üzerinden çeşitlendirerek artırmak olarak görüyoruz. Ticaretimizde 2023 yılında 2022’ye göre bir düşüş olmakla birlikte, genel tabloda yükselen seyir izlemeye devam etmektedir. İki ülke Devlet Başkanının belirlediği 100 milyar Dolar hedefine ulaşma konusunda ortak irademiz tamdır.  Diğer taraftan, ikili ticaretimizin daha da gelişmesi için iki ülke arasında ulaştırma ve lojistik altyapıyı güçlendirmede fayda görüyoruz.  Bu bağlamda, Ro-ro/Ro-pax seferlerinin artırılmasını teminen liman altyapılarının güçlendirilmesi (Tuapse limanında TIR karnelerinin kullanımı, yolcular için gümrük noktalarının geliştirilmesi, Novorossisk Limanında NUTEP terminalinin altyapısının geliştirilmesi), ikili ticaretimizi daha da ilerletmenin önünü açacaktır. Türk yatırımcılarımız Rusya’nın altyapısının güçlenmesine katkı sağlayacak yeni projeler üstlenmeye hazırdır." dedi.

Editör: Manisa Flash Haber