Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, yaklaşan yaz ayları öncesi sinek, koku, çöp problemini ortadan kaldırmak ve yağışlı havalarda taşkın riskine karşı önlem almak için Turgutlu ilçe merkezinde yer alan Irlamaz Deresi’nde 1 kilometrelik temizlik çalışması başlattı. Şehir merkezinden geçen derelerin insan ve çevre sağlığını etkilememesi için Çevre Koruma Dairesi ekipleri tarafından başlatılan temizlik çalışması kapsamında yağışlar ile birlikte gelen alüvyon, çakıl, kum gibi malzemeler ile vatandaşlar tarafından bilinçsizce atılan çöpler temizleniyor. Dereden çıkan atık malzemeler ise kamyonlar ile depolama alanlarına götürülerek bertaraf ediliyor. Kısa sürede tamamlanması planlanan çalışma ile birlikte yıllardır temizlenmeyen derenin düzenli akışı sağlanarak insan sağlığı için tehdit oluşturmayacak hale getirilecek.

A W208432 06

“Başkanımızın arkasındayız”

Geçmiş dönemlerde yoğun talep ve şikayette bulunduğu halde derede temizlik çalışması yapılmadığını vurgulayan Yeni Mahalle sakini İzzet Ali Tek, “Daha önce Irlamaz Deresi çöplük içindeydi. Lastik, çok sayıda atık ve şişeler vardı. Geçmiş dönemlerde her yere şikayet ettim. Çalışmalar şu an sürüyor. İlaçlamalarda yapılmaya başladı. Başkanımıza oy verdiğimiz için hiç pişman değiliz, her zaman arkasındayız” dedi.

A W208432 05

“Yapılan hizmetler çok güzel”

Derenin bulunduğu noktanın Turgutlu’nun göz bebeği olduğunu ifade eden Subaşı Mahalle Muhtarı Sami Tezcan, “Irlamaz Deresi’ne daha önce hiç bakım yapılmadı. Şimdi ise temizleniyor, çok güzel oluyor. Buraların temiz tutulması lazım, bütün Turgutlu burayı kullanıyor. Çünkü Turgutlu’nun göz bebeği bir yer. Yapılan hizmetler çok güzel. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Ferdi Zeyrek, Turgutlu Belediye Başkanımız Çetin Akın ve MASKİ ekiplerine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

A W208432 03

“Ferdi Başkanımıza teşekkür ederiz”

Çevre temizliği konusunda vatandaşların duyarlı olması gerektiğini belirten Yeni Mahalle Muhtarı Yalçın Bostancı, “1 kilometrelik dere yatağı MASKİ ekipleri tarafından temizleniyor. Derede vatandaşlar tarafından atılan malzemeleri görüyoruz. Çalışmadan sonra vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olması ve çevreye kirletmemelerini tavsiye ediyoruz. Bu alan spor, piknik ve etkinlikler için herkes tarafından kullanılıyor. Herkesin güzel kullanmasını istiyoruz. Lütfen çevremizi temiz tutalım. Çalışmalardan dolayı Başkanımız Ferdi Zeyrek’e teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

A W208432 07

Başkan Zeyrek: Kurban Bayramı dayanışmaya vesile olsun Başkan Zeyrek: Kurban Bayramı dayanışmaya vesile olsun

“6 senedir temizlenmiyordu, yeni dönemde güzel çalışmalar var”

7 Eylül Mahalle sakini Ali Şuri Bölükoğlu, “Her sabah bu bölgede düzenli olarak spor yapıyorum. Çok güzel çalışmalar olduğunu izliyorum. Burası çok ihmal edilmişti. Zannediyorsam 6 senedir izlediğim kadarıyla dere bakımsızdı. Hiç çalışma yapılmamıştı. Yeni dönemde güzel çalışmalar var, bunu izliyorum ve seviniyorum. Belediye başkanımıza selam ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Temizlik çok güzel ancak piknik yapan vatandaşlarımızın da bu temizliğe ortak olması gerekiyor. Vatandaş olarak da yardımcı olmalıyız. Bir vatandaş olarak çok teşekkür ediyorum” derken, Yeni Mahalle sakinlerinden Zeynep Çay, “Burada yürüyüş yapıyorum. Önceden çok kötüydü, sineklerden durulmuyordu. Daha önce böyle temizlenmedi. Şimdi ise çalışmalar çok güzel. Emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi. Bir başka mahalle sakini Fatma Başer ise şunları söyledi: “Dere çok pisti önceden. Geçenlerde yılan bile görmüşler içerisinde. Şimdi çok güzel oldu. Çok memnunuz bu temizlikten."

Kaynak: iha