Muradiye OSB'nin hayata geçireceği dev arıtma tesisi, Gediz Nehri'nin suyunu da işleyecek.

Manisa Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına büyük destek Manisa Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına büyük destek

Muradiye Mahallesi mevkiinde bulunan ana bölge ile Uzunburun Mahallesi mevkiinde bulunan yaklaşık 292 hektarlık genişleme alanının ihtiyacı düşünülerek projelendirilen 1. Etap 15 bin metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisinin Gediz Nehri kenarına yapılması planlanıyor. Her iki bölgenin atık suyunu arıtacak tesis yalnızca organize sanayi bölgesinin değil, Gediz Nehri’nin suyunu da işleyerek gri su olarak üretim proseslerinde de kullanılabilecek.

AW116750_02

2000’li yılların başından itibaren ilçe belediyelerine bağlı olarak yapılaşan sanayi bölgesinin 2020 yılından sonra ıslah şartlarını tamamlayarak OSB tüzel kişiliğini kazanmasının akabinde, bölgede geçmişte belediyeler tarafından yapılmış yetersiz alt yapıya el atıldı. 2022 yılında toplamda 16 kilometre pissu hattı 33 kilometre yağmursuyu hattı 23 kilometre temiz su hattı, 93 kilometre iletişim hattı, derivasyon kanalı, bölünmüş asfalt yol, bordür ve kaldırım inşasını kapsamına alan altyapı yatırımlarına başlayan OSB’de altyapısı tamamlanan yolların sathi kaplaması gerçekleştiriliyor. Altyapı yatırımlarının tamamlanmasına paralel olarak altyapı inşaatlarının devamı niteliğindeki arıtma tesisi için seçilen yer ile ilgili kurumlardan onay alınarak proje netleştirildi. Kuruluşundan yalnızca 3 yıl gibi kısa bir zaman sonra, mevcut yerinin iki katı alana büyüyen tek OSB olan Muradiye OSB, modern altyapısının yanı sıra plansız sanayileşmenin önüne geçerek bölgeyi tam anlamıyla “ıslah” ediyor.

AW116750_03
Bakanlık kredisi hazır
Gediz Nehri kenarına 1. Etap 15 bin metreküp/gün kapasiteli olarak planlanan arıtma tesisinin bakanlık kredisinin ve projelerinin hazır olduğu öğrenildi. Yakın gelecekte Muradiye OSB’nin modern bir altyapı ile birlikte arıtma tesisine kavuşarak sıfır karbon hedefine ulaşmakta önemli bir adım atılacak. Kuruluşunun hemen akabinde organize sanayi bölgesi içerisinde inşa ettiği sanayi dükkanlarının geliriyle altyapı imalatlarına başlayan OSB’de sanayiciden fazladan hiçbir ücret talep edilmeden, kendi kendine yeten bir anlayışla çalışmalar sürdürülüyor.

AW116750_01

Editör: Manisa Flash Haber