Gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildi. Para Politikası Kurulu (PPK), TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında bugün toplanacak. Merkez Bankasının faiz kararı saat 14.00'te açıklanacak.

Bakan Kacır açıkladı: BYD'den sonra bir firma daha imzaya yakın! Bakan Kacır açıkladı: BYD'den sonra bir firma daha imzaya yakın!

250 baz puan artırım bekleniyor

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 250 baz puan artırım yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre ankete katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarılacağını tahmin ediyor.

TCMB'nin faiz artırım trendinin sonuna yaklaştığı beklentisinin öne çıktığını ifade eden analistler yıl sonuna doğru enflasyondaki seyre paralel faiz indirim döngüsünün başlayabileceği tahmininde bulunuyor.

Yıl sonu faiz beklentisi yüzde 38,75

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 38,75 oldu. Geçtiğimiz yılın son ayında gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 250 baz puan artırarak yüzde 42,50'ye çıkarılmıştı.

Editör: Manisa Flash Haber